Pavel Dvořáček (poděbradští faráři)

Po odchodu sestry farářky Taichové do důchodu v červnu 1990 je poděbradský sbor po čtvrt roku administrován br. farářem Daliborem Molnárem z Lysé nad Labem. V této době se vystřídá v Poděbradech řada kazatelů – D. Molnár, J. Kvízová, V. Hajský, V. Hajská, M. Frydrych. V červenci 1990 je téměř jednomyslně zvolen pro vedení poděbradského sboru br. farář Pavel Dvořáček, který v té době byl kazatelem v Rokycanech. Poděbradský sbor má tedy nového kazatele.

Bratr Pavel Dvořáček se narodil 9. října 1950 v rodině faráře Jana Amose Dvořáčka. Po absolvování teologické fakulty (instalace v kostele U Salvátora v roce 1979) krátce působil v Olomouci, odkud přechází jako vikář do Hrabové. V roce 1984 se stává farářem v Rokycanech.

Do poděbradského sboru přichází 1. 10. 1990 a jeho instalace proběhla 25. 11. 1990. Do práce v poděbradském sboru se zapojuje velice iniciativně. Vzhledem k tomu, že káže i v Opolanech a od roku 1995 v Hořátvi a následně ve Velenicích, posunuje se začátek poděbradských bohoslužeb z původních 9 hod. na 9.45. To však není jediná změna v činnosti sboru. Při bohoslužbách například zavedl, že se při prvé a poslední písni stojí. Z počátku to bylo velmi neobvyklé, zejména pro starší členy sboru, ale nyní to je to již považováno jako samozřejmost. Dále např. zakládá poděbradskou pouť (každá druhá sobota v září), organizuje schůzky s významným českými osobnostmi – tzv. Ekklésia, kde např. vystupovali filozof Erazim Kohák, biskup Jan Malý, astronom Jiří Grygar, redaktor Erik Tabery a řada dalších. Významně se věnuje práci s dětmi a mládeží, připravuje konfirmandy, účastní s dětských táborů, organisuje dětské zahradní slavnosti a každou třetí neděli v měsíci jsou rodinné bohoslužby.

Aktivitu br. faráře P. Dvořáčka lze také spatřovat v jeho snaze o neformální setkávání se členů církve. Jde např. o tzv. „Kavárničku“, kde v podstatě na základě biblických hodin, dochází i k přátelskému posezení bratří a sester. Kavárnička se koná pravidelně celoročně vždy v pondělí odpoledne. Zakládá i novou tradici: v předvánoční době nacvičuje s dětmi a mládeží našeho sboru divadelní představení, které je pak hráno každou poslední adventní neděli. Na konec bohoslužeb na Štědrý den, které se konají od 16 hod., se rozsvěcují svíčky, které obdrží každý účastník bohoslužeb. Počíná se pouze dvěma svíčkami a postupně se světlo šíří v zhasnutém kostele dále, což pro mě je symbolem šíření božího evangelia.

Roku 2001 byl Pavel Dvořáček jmenován seniorem poděbradského seniorátu. Samozřejmě jako farář vykonává všechny činnosti spojené s jeho funkcí – křtiny, konfirmace, svatby, poslední rozloučení a má pravidelná kázání při nedělních bohoslužbách. Za jeho působení dochází i k významné a úspěšné adaptaci naší modlitebny.

V kázáních br. faráře Dvořáčka vidím, jako nedělní účastník bohoslužeb, těžiště jeho práce. Je bezesporu vynikajícím kazatelem, který plně zaujme posluchače. Jeho kázání jsou velmi motivující, často pozitivně provokující a vedoucí k zamyšlení se nad analyzovaným textem. Klade velký důraz na to, abychom nebyli ve víře vlažní, ale abychom zaujali jasné stanovisko. Osobně jeho kázání považuji za velmi silná. Biblické písně často doprovází sám výbornou hrou na kytaru.

Svoji činnost v našem sboru končí br. farář Dvořáček, po dvacetiletém působení, v roce 2011. Přechází do Prahy, kde do r. 2015 káže v kostele u Salvátora, pak přechází ke Klimentu a 31. 8. 2017 odchází do důchodu.

Bratře faráři, za Vaše dvacetileté působení v našem poděbradském sboru, zejména za Vaše kázání, která nás upevňovala ve víře a za veškerou bohatou činnost, Vám upřímně děkuji.

(medailonek připravil Vladimír Rudajev)