Antonie Slámová (katechetka)

Po vykonání prvé státní zkoušky (s vyznamenáním), přichází prvého ledna 1937 do poděbradského sboru jako katechetka, kandidátka bohosloví sestra Antonie Slámová.  Narodila se 14. července roku 1912 v Hrbově u Velkého Meziříčí. I když sestra katechetka nikdy nevedla poděbradský sbor, jsem přesvědčen, že vzhledem k významnému podílu na náboženské výchově mládeže našeho sboru, rozhodně patří do seriálu „Poděbradští faráři“. Do Poděbrad přišla jako pětadvacetiletá, kdy poděbradský sbor vedl farář J. B. Jeschke. Byla pověřena výukou náboženství na tehdejších chlapeckých a dívčích obecných školách a většině tříd měšťanských škol v Poděbradech. Kromě toho učila náboženství na obecných školách ve Velkém Zboží, Křečkově a v Přední Lhotě.

Aktivně se účastnila činnosti sboru, často vedla tehdy pravidelné biblické hodiny, sdružení mládeže a přípravu učitelů na nedělní školu. Ve čtyřicátých letech navštěvovalo nedělní školu více než 100 dětí a sdružení mládeže okolo 40 hochů a děvčat. Občas mívala kázání nejen v našem sboru, ale i v různých dalších sborech. Podílela se i na výuce konfirmandů. V roce 1941 byl v našem sboru zahájen i seminář pro náboženské vzdělávání. Tento seminář často vedla sestra katechetka a to na velice dobré úrovni. Toto oceňoval i br. farář Jeschke, který rovněž velmi kladně hodnotil její nedělní kázání.

V roce 1953, jako prvá žena evangelické církve, oddala manželský pár. Počátkem prosince r. 1953 byla jednomyslně zvolena vikářkou poděbradského sboru. Pro svoje schopnosti a teologické znalosti patřila i mezi prvé čtyři farářky naší církve, které byly ordinovány 13. prosince 1953 v Poděbradech. Společně s naší paní katechetkou byly ordinovány Eva Peroutková (provdaná Nechutová), Alena Štrbová (provdaná Šounová), Jarmila Jeschkeová (roz. Štěpánová). Ordinaci provedl tehdejší synodní senior Českobratrské církve evangelické br. ThDr. Viktor Hájek.

Sestra farářka Slámová odchází z Poděbrad v srpnu 1958 a ujímá se vedení evangelického sboru v Trnávce. Zde působí aktivně do srpna 1969 a dále, již jako důchodkyně do května 1970. Návazně na to, je do 30. 9. 1971 vikářkou tohoto sboru. Zemřela 4. února roku 2000.

Jsem přesvědčen, že senioři poděbradského sboru velmi rádi vzpomínají na svoji první učitelku náboženství paní katechetku A. Slámovou. V dětství byla postižena obrnou, takže nevládla svojí pravou rukou. Vždy jsem však obdivoval, jak dovedně levou rukou kreslila na tabuli mapu Izraele, na západě ohraničenou Středozemním mořem, na východě Jordánem, který vytékal na severu z Genezaretského jezera a na jihu končil v Mrtvém moři. Celý Izrael rozdělila do tří částí, severní Galilee, střední Samaří a jižní Judeu. My, jako děti, jsme si pak dobře představovaly, kde je Betlém, Jeruzalém, Jericho, Nazaret, či Kafarnaum. Velice poutavě nás seznamovala s biblickými příběhy a podobenstvími. Nyní, s odstupem mnoha let, obdivuji její trpělivost s námi, zlobivými žáky. Uměla velice krásně vytvořit pro děti vánoční atmosféru, zpívali jsme vánoční koledy a pečlivě nás učila vybrané biblické verše, které jsme pak recitovali v kostele před vánočním stromkem. Doposud na ni vzpomínám jako na ženu laskavou, skromnou a trpělivou, která velmi srozumitelně šířila biblická svědectví. Za její službu jí rozhodně patří veliký dík.

(medailonek připravil Vladimír Rudajev)